Na povrchu zubů dochází k tvorbě a usazování zubního mikrobiálního povlaku zvaného plak a jeho zmineralizované formy zubního kamene. Dlouhodobá přítomnost škodlivého plaku a zubního kamene se významně podílí na vzniku zubního kazu a je hlavní příčinou vzniku zánětu dásní (nejčastější onemocnění v lidské populaci). Chronický zánět dásní vede ke vzniku parodontitidy (paradontózy). Jak zubní kaz, tak paradontóza vedou v konečném stadiu ke ztrátě zubů. Z toho vyplývá, že se nejedná o primárně dědičná onemocnění, jak se lidé často mylně domnívají. Známe příčinu a známe také cestu, jak těmto onemocněním předcházet nebo zastavit jejich průběh. Tou cestou je pravidelné profesionální odstranění škodlivých povlaků (plak a jeho mineralizovaná ložiska - zubní kámen) spolu se správnou ústní hygienou v rámci domácí péče.

Odstranění zubního kamene probíhá pomocí ručních nástrojů či přístrojovou technikou na ultrazvukové bázi. V naší ordinaci preferujeme použití ručních nástrojů k preciznímu a citlivému odstranění zubního kamene. Většina pacientů se domnívá, že odstranění zubního kamene musí být bolestivé a trvá jen několik minut. Kvalitní odstranění zubního kamene bolestivé být nemusí a mělo by k němu dojít na všech ploškách celého chrupu. Odstranění ložisek zubního kamene pouze z oblastí nad dásní, která si jediná je pacient schopen nalézt sám, bohužel nestačí. Velmi důležité, především z parodontologického hlediska, je odstranění zubního kamene i z oblasti mezizubí a pod dásní. V této oblasti způsobuje dráždění dásní a rozvoj zánětu na parodontu. Jeho přítomnost a přítomnost plaku je nejpodstatnější složkou pro rozvoj parodontózy. Po odstranění zubního kamene mohou být na povrchu zubů drobné zbytky povlaků, v naší ordinaci dbáme na to, aby povrch zubů byl po zákroku vyleštěn do absolutní hladkosti. Tento krok pomáhá odstranit i pigmentované povlaky a především znesnadňuje retenci nového plaku.

Vzhledem k tomu, že jak onemocnění parodontu, tak zubní kaz, mají svůj původ společný ve formě přítomnosti plaku – mikrobiálního povlaku, vede ošetření v ordinacích DH při správné spolupráci pacienta k prokazatelnému snížení kazivosti a léčbě zánětu dásní a stabilizaci parodontu. Z ekonomického hlediska tedy investice do návštěvy DH za 600 až 1000kč šetří pacienta od několikanásobně vyšších investic do následné péče. Těmi jsou ošetření komplikací zubního kazu – výplně (plomby), endodontické ošetření (odstranění nervu), protetika (zubní korunky) a ošetření ztrát zubů pomocí můstků a implantátů, kdy se částky za tyto výkony pohybují i v řádech desetinásobků.

Facebook Twitter Google+ Pinterest

Naše ordinace

  • Kde nás najdete:
    Medsix – poliklinika 1. patro naproti ortopedii, Poštovní 2428/8, Jablonec nad Nisou
  • Objednání:
    Telefonicky na čísle: +420 773 226 753
    Využijte formuláře na webu a vyčkejte na potvrzení objednání

klinika dentální hygieny pro Liberec a Jablonec

Příjemné, relaxační a čisté prostředí tvoří
nedílnou součást našich služeb